ראשי » ברומטר אנושי

ברומטר אנושי

ברומטר אנושי - טיפול אצל כירופרקט

כאשר מתעוררים בבוקר ומתחילים להתארגן, הבעיה הראשונה שצצה היא: מה ללבוש?
יש אנשים שיכנסו לאינטרנט ויבררו את תחזית מזג האוויר,אחרים יפנו לברומטר אנושי – או הם עצמם או אדם אחר היכולים לפי תחושה לומר אם ירד גשם או לא. האם אנשים עם בעיות מפרקיות כגון: ארטריטיס (שינויים ניוונים במפרקים),דלקת פרקים שגרונית או אנשים עם שברים ישנים שתאחו יכולים לחוש שינוי מזג האוויר? הדעות חלוקות בעניין מספר מחקרים נעשו במטרה למצוא קשר בין סימפטומים של כאבי מפרקים ומזג האויר.שינוי במזג האוויר יכול להתבטא בשינוי בטמפרטורה(חום וקור),לחות ושינוי לחץ ברומטרי.

ברומטר אנושי

יש מחקרים המראים ששינוי בלחץ הברומטרי משפיע על כאבי מפרקים. חוקר הכניס אנשים שסובלים מבעיות מפרקיות לתא לחץ ומצא שאצל חלקם עלייה ברמת הכאבים עם הורדת הלחץ בתא. במחקרים אחרים נמצא ששינוי בלחות יכול לגרום להחמרה בכאבים. נשים מדווחות יותר מגברים על התגברות כאבי מפרקים בשינויי מזג האוויר. לפי תיאוריה אחת שינויים בלחץ ברומטרי יכולים להשפיע על הלחץ בתוך המפרק(בייחוד כשיש דלקת הגורמת לעלייה בכמות נוזל הסיכה שבמפרק) דבר שיכול לגרום לכאבים. אין מספיק עדויות לתמוך בתיאוריה זו.

שינויי מזג האוויר

הטוענים נגד הקשר בין שינויי מזג האוויר לכאבים במפרקים אומרים שהמחקרים שנעשו מראים תוצאות שאינם עקביות -יש אנשים שמרגישים יותר כאב ולחץ ברומטרי נמוך ואחרים בלחץ ברומטרי גבוה או שיש יותר כאב בלחות גבוהה ואחרים דווקא בלחות נמוכה. בנוסף שאי אפשר לנטרל ממחקרים את האפקט הפסיכולוגי.חלק גדול מהאנשים מרגישים כאב במפרקים בבקרים. בבוקר קר יותר כך שאנשים יכולים לחשוב שמזג אוויר קר גורם לכאב. בנוסף,"נוח להאשים" את מזג האוויר בכאבים כי זה מונע מאיתנו את הצורך להיות אקטיביים בשיפור מצבינו הפיזי( למשל שינוי תזונתי,פעילות גופנית תנוחות שינה ועוד).

חקירת הנושא

ישנה בעיה לחקור השפעת קור וחום על המפרקים – הרי אי אפשר לקרר ולחמם איזור בגוף ללא ידיעת האדם הנבדק. כך שבסיכום ישנם עדויות להשפעת מזג האוויר על כאבי מפרקים ואין לכך הסבר מדעי מניח את הדעת ובנוסף,יתכן שישנם גורמים פסיכולוגים המשפעים על רמת הכאבים גם כשנדמה שהסיבה נובעת משינוי מזג האוויר.

אודות | צור קשר