ראשי » דלקת בבורסה

דלקת בבורסה

דלקת בבורסה, כאב בברך, איש תופס את הברך בכאב עם רקע כחול

לאור הבעיות בבורסות ברחבי העולם רציתי לדבר על הבורסות שבדרך כלל שומרות על יציבות, שההימור כאן הוא סולידי והם בד"כ לא נופלות – הבורסות שבגופנו.

הבורסות הן כיסי נוזלים סגורים הנמצאים בחלק מהמפרקים בגופנו. מטרת הבורסה לספוג לחץ וזעזועים במפרק ולמנוע חיכוך של עצם כנגד רקמה רכה (שריר או גיד) או בין גידים. הבורסות נמצאות במפרקים שיש בהם עומס רב ותנועתיות יחסית גדולה-מפרק הכתף, הירך, הברך והמרפק. ניקח לדוגמא את מפרק הברך המשופע בבורסות. בקדמת הירך נמצא השריר הארבע ראשי. כיווץ שריר זה גורם לברך להתיישר. הגיד של שריר זה עובר מעל עצם הפיקה של הברך ונאחז מתחת לברך. בין הגיד לפיקה יש בורסה כדי למנוע בינים חיכוך. באזור שהגיד של השריר ארבע ראשי נאחז מתחת לברך יש בורסות נוספות כדי למנוע חיכוך. כמו כן יש בורסה מאחורי מפרק הברך.

בזמן תנועה של המפרק הבורסות מונעות מהגידים והשרירים להתחכך בינם לבין עצמם ו/או עם העצמות של המפרק, דבר היכול לגרום לגירוי אותן רקמות רכות ופציעתן. עד פה הכול טוב ויפה. לעיתים בגלל עומס יתר על המפרק (עומס גופני בעקבות אימונים גופניים קשים, יציבה בעייתית ופציעות) הבורסה יכולה להיות מגורה ומודלקת, לדלקת זו קוראים בורסיטיס.הדבר מתבטא בכאב נקודתי במגע באזור הבורסה , בנפיחות( אם הבורסה קרובה לעור) ומוגבלות תנועתית של אותו מפרק בגלל כאב. במקרה אקוטי (התקף) הטיפול הראשוני הוא להוריד את הנפיחות ואת הדלקת. זה נעשה בעיקר על ידי קומפרסים של קרח, תרופות אנטי דלקתיות והורדת פעילות של אותו מפרק מגורה,אלקטרותרפיה ואולטאסאונד טיפולי. במקרים קשים במיוחד יש צורך בזריקת קורטיזון לבורסה המודלקת.

לאחר שהכאבים חלפו חשוב ביותר לנסות ולאתר את הגורמים לדלקת בבורסה ולטפל בהם – לשנות פעילות גופנית לתקן יציבה לשנות את סביבת העבודה למשל אופן העבודה עם מקלדת המחשב במקרה של בורסיטיס בכתף, מתיחה של שרירים קצרים וחיזוק אחרים וכו'.