ראשי » כאב בחזה – מה זה?

כאב בחזה – מה זה?

אדם עומד מול כירופרקט ומחזיק את בית החזה

ירון ודינה ( שמות בדויים) נמים את שנתם, לפתע ירון קם וצועק מכאב המפלח את החזה שלו בצד שמאל ומקרין גם לכיוון הכתף השמאלית והוא מתקשה לנשום. הוא אומר לדינה:" תזמיני מהר אמבולנס יש לי התקף לב". כשהגיע לבית החולים ירון הוכנס לטיפול נמרץ חובר לא.ק.ג. נעשו בדיקות דם מתאימות ולמרבההפתעה הכול תקין והלב בסדר. ירון מקבל משככי כאבים ונשלח לביתו. נאמר לירון שהכאבים נובעים מכיווץ שרירים באזור החזה.

רוצים לדעת עוד על כאבים בחזה? חייגו עכשיו לד"ר מיכאל שוורץ ממרפאת מרכז.

או לד"ר רז יהודה ממרפאת צפון

ירון סובל מ"סינדרום קיר החזה" ( chest wall syndrome) העלול להופיע בשכיחות זהה בנשים וגברים. זו בעיה היכולה מבחינת הסימפטומים לחקות התקף לב, והיא אינה קשורה ללב אלא למרכיבי שרירי שלד של בית החזה: שרירים, מפרקים בין חוליות או בין חוליות לצלעות, רקמת חיבור של בית החזה ועוד. (ולעיתים גם סיבות נוספות כהקרנה מהקיבה, בקע סרעפתי). הכאב בבית החזה בדרך כלל יושפע על ידי תנועת בית החזה, כתפיים וזרועות. בחלק גדול מהמקרים אפשר למצוא על ידי מישוש את הרקמה המגורה. בדרך כלל נהוג לומר שאם ניתן לשים את האצבע על הנקודה הכואבת מקור הכאב הינו ברקמת השריר-שלד ולא בעיה לבבית…

בין הסיבות להתפתחות הסינדרום הנ"ל אפשר למנות שיעול או עיטוש מתמשך, בעיות בעמוד השדרה באזור של חוליות החזה, לחץ נפשי, התעמלות שהגוף אינו מורגל בה ועוד. בעזרת טיפולים ידניים שכוללים הזזה עדינה של החוליות ועבודה על הרקמות הרכות ניתן לשחרר את החוליות והשרירים והסימפטומים בהדרגה נעלמים. לסיום טוב עשה ירון שהלך מיד לבית החולים כדי לשלול בעיה חמורה יותר – בעיית לב. לאחר שבעיה זו נשללה אפשר לפנות למטפל מוסמך ברפואה מנואלית המסוגל לטפל בבעיית השריר – שלד של בית החזה.