ראשי » פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה

אישה עם פיברומיאלגיה תופסת את הצאור עם קיר טורקיז ברקע

מיכל ,עו"ד בת 38 החלה לסבול לאחרונה מכאבים בחלקים שונים של הגוף: לעיתים כאבי גב תחתון, כאבי בירכיים וכאבי צוואר. שנתה אינה רציפה ולעיתים היא קמה בבוקר עם כאבים כה עזים שקשה לה לצאת מהמיטה ולתפקד. כל הבדיקות שעשתה הכוללות בדיקות גם וצילומי רנטגן של האזורים הכואבים יצאו ללא ממצא. הרופאים אומרים שהיא בריאה.

מיכל עובדת עצות כיצד להמשיך הלאה ולמי לפנות. חוסר ידיעה של המערכת הרפואית בנוגע לבעיה זו אכן הייתה קיימת יותר עד לפני כ-10 שנים. אנשים שסבלו מפיברומיאלגיה היו נתקלים בחוסר אמון במקומות העבודה, בצבא, במשפחה. טענו כנגדם " הרי הבדיקות כולן תקינות לא ייתכן שאתם סובלים מכאבים כה חזקים". זכור לי שטיפלתי בחייל בסדיר בשנת 1997 שסבל מפיברומיאלגיה ונאלץ להילחם כדי שיכירו במחלתו. הפיברומיאלגיה נפוצה אצל נשים יותר מאשר גברים היא נפוצה בגילאי 20-40 ושכיחותה כ2% מהאוכלוסייה.

המחלה פוגעת בשרירים ובגידים למרות שיש תחושה של כאבי פרקים אין זה סוג של דלקת פרקים ואינה גורמת לעיוות במפרקים. הסימפטומים העיקריים הם כאבי שרירים באזורים שונים בגוף ברמות כאב היכולות להשתנות במהלך היום ומושפעות מרמת פעילות גופנית, מזג האוויר,לחץ נפשי, דפוסי שינה ועוד. בנוסף לכאבים בשרירים עלולים גם לסבול מסימפטומים נוספים כגון בעיות זיכרון, שינה, עיכול תחושה של דכדוך, קשיים בריכוז ועוד. הדיאגנוזה נעשית לפי רשימת נקודות הפזורות לאורך הגוף. אם ישנה רגישות במספר מסוים של נקודות מתוך הרשימה (בד"כ הנקודות רגישות באופן סימטרי בצד ימין ושמאל של הגוף) הדיאגנוזה חיובית. הגורם לפיברומיאלגיה אינו ברור לגמרי, סוברים שיש קשר למערכת חיסון ירודה, רעילות ממתכות כבדות, זיהום ויראלי, מצבי סטרס קיצוניים ועוד.

הטיפול בפיברומיאלגיה הוא סימפטומאטי: טיפול תרופתי לבעיות השינה או הדיכאון. התרופות אנטי דלקתיות אינן משפיעות כמעט על מחלה זו. אפשר להיעזר ברפואה משלימה כגון כירופרקטיקה, דיקור, רפלקסולוגיה, שיאצו וכו'. פעילות גופנית צריכה להיות מאד מתונה כדי לא לגרות את האזורים הדלקתיים. מטרת הפעילות היא להגדיל סיבולת לב ריאה (כושר אירובי). בנוסף חשוב למתוח באופן עדין את השרירים המכווצים.

לסיכום: פיברומיאלגיה היא מחלה כרונית עם עליות ומורדות מבחינת עוצמתה. מודעות ואורך חיים נכון יכול לעזור בהתמודדות כדי לאפשר תפקוד נורמלי.