ראשי » פריצת דיסק

פריצת דיסק

כירופרקטיקה

אם אתם מרגישים כאבים בגב או בצוואר ותחושות של כאב, נימול וחוסר תחושה בגפיים, יתכן ואתם סובלים מפריצה או בלט דיסק. הדיסק, חוצץ בין חוליה לחוליה (למעט בין הגולגולת לחוליה הראשונה, ובין החוליה הראשונה לשנייה) והוא מורכב מסחוס קשיח שבתוכו חומר ג'לטיני, הדומה למרקם של משחת שיניים.

פריצת דיסק – דיסק – מהו?

הדיסק עצמו משמש כבולם זעזועים, המאפשר לעצבים שיוצאים מעמוד השדרה לצאת דרך הפתחים בין החוליות בחופשיות. עם השנים כתוצאה מבלאי, תאונות, שימוש בגב באופן לא מושכל (הרמת חפצים כבדים לאורך זמן ובאופן שגוי) החלק האחורי של הדיסק נחלש.
כתוצאה מכך, יכולה להיווצר בליטת דיסק או פריצת דיסק, שאותם ניתן לזהות רק באמצעות CT  אוMRI  . בשני המקרים, נוצר גירוי של העצבים, שמביא לכאבים באזור הפריצה, ולנימול וחוסר תחושה חלקי בעור הגפיים. במקרים נדירים יחסית, מופיע גם חוסר שליטה על הסוגרים (אי-שליטה על מתן שתן או צואה), ואז יש לפנות ללא דיחוי, לחדר מיון.

פריצת דיסק – הטיפול

ברוב המקרים של פריצת דיסק בגב תחתון  או בצוואר, ניתן לטפל ביעילות על ידי טיפול כירופרקטי. מטרת הטיפול אינה "להחזיר" את הבלט או הפריצה למקום (דבר שאנטומית אינו אפשרי), אלא להוריד את הלחץ על העצב המגורה. הדבר נעשה באמצעות מיטות מתיחה מיוחדות, הזזה עדינה של החוליות, פלסטרים מיוחדים, תרגילי חיזוק, הגברת טווח תנועה ועוד. לאחר תום הטיפול, יתכן ויומלץ טיפול משמר כדי להשאיר את הגב או הצוואר גמישים במטרה למנוע התקף נוסף.