ראשי » קיפוזיס – מהו וכיצד ניתן לטפל בו?

קיפוזיס – מהו וכיצד ניתן לטפל בו?

קיפוזיס – מהו וכיצד ניתן לטפל בו?

בליטה בגב העליון אשר נובעת בשל עיקול יתר תיקרא "קיפוזיס" או "עקשת". הבליטה היא אחת מבין לקויות היציבה אשר יכולות להיות לנו. המצב יכול להופיע בגילאים שונים, אך הוא נפוץ יותר בקרב נשים מבוגרות וזאת בשל בריחת הסידן המאפיינת את אוכלוסייה זו.

בהתאם למצב ולגיל, כך תהיה השפעה של קיפוזיס על הגב. במקרה של ילדים או בני נוער שסובלים מהבליטה, ההשפעה יכולה להתבטא בטווח הארוך וחלק ממנה כולל כאבי גב ונוקשות של האזור.

גורמים נוספים שיכולים להוביל למצב של קיפוזיס

מעבר לכך שעשויות להיות השפעות מבניות שמובילות להיווצרות קיפוזיס, המצבים או הגורמים הבאים יכולים גם הם לגרום למצב או להוביל להחמרה שלו:

·         ישיבה ממושכת מול המחשב

אפשר לראות יותר ויותר אנשים שיושבים מול המחשב ובנוסף לראות כי הישיבה מולו מתחילה בגיל מוקדם. ילדים יושבים לא פעם ליד השולחן ומולם המחשב או המכשיר הנייד. צפייה בו מובילה לא פעם לכיפוף של החלק העליון של הגב ומכאן להתפתחות קיפוזיס.

·         חוסר פעילות גופנית

היום רבים מאיתנו לא צריכים לזוז בחיי היום יום. אנו יכולים לעבור יום שלם בישיבה ויש לכך השלכות רבות כשאחת מהן היא קיפוזיס. שילוב של חוסר תנועה יחד עם ישיבה ממושכת מאפיינת מבוגרים, נוער וילדים ולכך השלכות רבות.

·         בעיות מולדות או התפתחות

כפי שציינו, יכולות להיות בעיות מולדות או כאלו שמופיעות בשלבים שונים של ההתפתחות והגדילה. במקרים אלו יש לנסות להגיע לטיפול בהקדם ולא לתת לבעיה להחמיר.

יכול לעניין אותך גם:

טיפול בעקמת

מדוע חשוב לטפל בקיפוזיס?

בעבר, כאשר הרופא, ההורה או גורמים אחרים היו רואים אדם עם קיפוזיס, האמרה הנפוצה הייתה להתיישר. היום ברור כי הצעה זו לא פותרת את הבעיה. בין היתר כי לא תמיד ניתן להתיישר. היום גם ברור כי פעילות גופנית כמו שחייה, אשר מומלצת ללא כל קשר, אינה יכולה להיות הפתרון למצב.

היום ברור כי יש חשיבות עליונה ליציבה התקינה. מעבר לכך שמצב של קיפוזיס יכול להיות לא נעים, הוא גם יכול להשפיע בטווח הרחוק על החוליות השונות באזור הצוואר והגב העליון.

האם ניתן לטפל בקיפוזיס?

התשובה לכך היא אינה חד משמעית. לרוב אפשר יהיה לשפר את המצב באופן משמעותי, אך לא תמיד ניתן לשנות לחלוטין את היציבה. הדבר תלוי במצב, בגיל ובמשך הזמן שישנו קיפוזיס. הכירופרקטיקה נותנת מענה למצבים אלו, בגילאים השונים וזאת לאחר בדיקה מעמיקה של חומרת המצב.

הטיפול עושה שימוש בידי המטפל, מיטות מיוחדות, רצועות ותרגילים שאפשר ליישם בבית (בהתאם לגיל המטופל). יש אפשרות לטפל או לשפר את המצב וכל שעליך לעשות הוא ליצור עמנו קשר על מנת שנוכל לעזור גם לך או לילדייך. בקליניקת כירופרקטיקה לאיכות חיים מחכים לך אנשי מקצוע בעלי ידע וניסיון רב בתחום קיפוזיס, בעיות יציבה ובעיות נוספות הקשורות במערכת השלד והשריר.

צור קשר